Dobroty k pivu a s pivom

 

 

Čo skrýva pohár piva
Pivo je najstarší varený nápoj, ktorý človek vynašiel. Jeho objav sa stráca v hĺbke tisícročí a začína takmer vtedy, keď človek objavil výrobu potravín a začal si pestovať prvé obilniny pre svoje potreby.

 


Populárny nápoj v rozumných dávkach pomáha zdraviu
Pivo je veľkou zásobárňou aminokyselín, potrebných na stavbu bielkovín v tele, má veľkú kalorickú hodnotu a preto môže slúžiť ako zdroj energie, ktorá sa v tele rýchlo uvoľňuje. Obsahuje množstvo vitamínov, prevažne zložiek B-komplexu, obsahuje aj veľké množstvo minerálnych ióntov a dokáže rýchlo dodať telu chýbajúce soli vylúčené potom a močom. Podporuje trávenie, doporučuje sa pri podvýžive, v rekonvalescencii a pri telesnej vyčerpanosti. Svojim obsahom estrogénov má priaznivý vplyv na pohlavnú hormonálnu činnosť a na celkový metabolizmus. Sto gramov plzenského piva má 190 joulov, teda toľko, koľko má sto gramov ovocnej štavy, ale pivo má pritom trikrát menej cukru. Napríklad 100g koňaku má 315 joulov, rovnaké množstvo sladkého vína 570 joulov a kúsok torty 1900 joulov. Výživná hodnota štvrť litra piva zodpovedá napríklad 150g zemiakov, 50g chleba alebo 90g mäsa. Podľa viacerých odborných štúdií povzbudzuje malé množstvo alkoholu v pive duševnú činnosť a schopnosť reakcie. Jeho nevýhodou je však nízky obsah sodíka, preto je ideálne dochutiť si ho niečim slaným. Vedci v Škótsku dospeli k výsledku, že kto denne vypije viac ako pol litra piva a štvrť litra vína, žije nezdravo. Od roku 1978 pozorovali 5800 mužov. Pokiaľ týždenne nevypili viac ako tri a pol litra piva a dva a pol flašky vína, ich zdravotný stav a úmrtnosť sa vôbec neodlišoval od ľudí, ktorí nepili alkohol. U mužov, ktorí vypili týždenne viac ako deväť litrov piva, bolo riziko mozgovej príhody dvakrát vyššie ako u abstinentov.

 

 


Netreba to preháňať
Nesmieme však zabúdať nato, že pivo sa radí k nápojom alkoholickým, čo znamená, že je určené na konzumáciu iba osobám starším ako 18 rokov. Pokiaľ hovoríme o umiernenej konzumácii, tak táto by v prípade dospelého, zdravého muža nemala presiahnuť pol litra až liter piva denne, u žien jednu až dve tretinky, pričom ideálnym časom na pohár piva je podvečer.

 

Krajiny s najväčšou spotrebou piva na svete

 

 

 
 

 

 

 

 

 

Chuťovky k pivu:

 

 

 

Paštétové peniažky

Potrebujeme: 150g akejkoľvek paštéty, 50g rastlinného tuku, hrnček polohrubej múky

Ako na to: z uvedených surovín vypracujeme cesto, vyvaľkáme ho na hrúbku asi 0,5cm a vykrajujeme malé kolieska, ktoré preložíme na plech vyložený papierom na pečenie. Potrieme vodou, v ktorej sme rozpustili trocha soli a pečieme pri teplote 200 stupňov asi 15 minút.


Cuketové chipsy

Potrebujeme: mladú cuketu, cesnak, hladkú múku, soľ, olej na vysmážanie

Ako na to: cuketu dobre umyjeme, ale nelúpeme. Nakrájame ju na plátky (podľa vkusu) a každý plátok z obidvoch strán potrieme prelisovaným cesnakom. Múku nasypeme do taniera a plátky cukety postupne zľahka obalíme, prebytočnú múku oklepeme. V hlbšej panvici rozohrejeme väčšie množstvo oleja a plátky cukety osmažíme z obidvoch strán. Po osmažení položíme chipsy na servítku, aby sme sa zbavili prebytočného oleja. Nakoniec plátky osolíme.


Pivné chlebíčky

Potrebujeme: 4 krajce bieleho chleba, 150ml piva, 125g tvrdého syra, 30g masla, 2 plátky šunky, cayenské korenie

Ako na to: na grile ľahko opečieme plátky bieleho chleba a potrieme ich maslom. Na panvici necháme zovrieť pivo a keď sa vyvarí na polovicu, pridáme syr nakrájaný na jemné knedličky (alebo na hrubo nastrúhaný), ktorý za stáleho miešania necháme rozpustiť, až kým bude ako cestíčko. Okoreníme to cayenským korením. Plátky šunky rozkrojíme a opečieme na masle. Na každý krajec chleba dáme polovicu plátku šunky a pokryjeme cestíčkom z piva a syra. Takto pripravené krajce dáme na 5 minút do dobre vyhriatej rúry, aby mali kôrku do zlatova.


Slané chlebíčky

Potrebujeme: mrkvu, majonézu, biely jugurt, soľ, citrón, sendvič, maslo, papriku, rajčinu, petržlenovú vňať, vajce (na tvrdo), syr

Ako na to: mrkvu nastrúhame na jemno, zmiešame ju s majonézou a bielym jogurtom v pomere 1:1, osolíme, pokvapkáme citrónovou šťavou a natierame na sendvič, na ktorý sme predtým v tenkej vrstve natreli nátierkové maslo. Hotové chlebíčky ozdobíme nakrajanými rezancami papriky, rajčinou, petržlenovou vňaťou, vajcom a syrom.


Cesnakové koláčiky

Potrebujeme: lístkové cesto, čerstvú červenú papriku, 300g mäkkého syra, petržlenovú vňať, 2 strúčiky cesnaku, soľ, mleté čierné korenie

Ako na to: cesto rozvaľkáme (hrúbka asi 1 cm) a pokrájame na rovnaké štvorce. Papriku očistíme a nadrobno pokrájame. Umytú petržlenovú vňať posekáme. Syr dáme do misky, rozmiešame ho, pridáme prelisovaný cesnak, pokrájanú papriku a vňať, ochutíme soľou a korením, dohladka vymiešame. Zmes rozdelíme na štvorce cesta, preložíme a okraje pritlačíme. Koláčiky uložíme na plech a dáme piecť do dobre vyhriatej rúry.

 

 

Závin s nivou

Potrebujeme: lístkové cesto, 4 väčšie surové zemiaky, 200g mäkkej salámy, 100g nivy, vrecúško olív

Ako na to: v mise zmiešame na malé kocky nakrájané zemiaky, salámu, nastrúhanú nivu a olivy pokrájané na kolieska. Všetko premiešame, ale nesolíme - olivy a niva sú dosť slané. Lístkové cesto rozdelíme na 2 diely, každý vyvaľkáme, rozotrieme na ne zmes, zvinieme ich, potrieme vajcom a záviny upečieme.


Cibuľové valčeky

Potrebujeme: 300g múky, 1/2 droždia, 2 štipky soli, vajce, trochu mlieka, 2 veľké cibule, rascu

Ako na to: v miske zmiešame múku, vajce, rozdrobené droždie, soľ, mlieko a vypracujeme cesto. Cibuľu nakrájame na malé kocky a primiešame ju do cesta. Z cesta formujeme menšie valčeky a ukladáme ich na plech s papierom na pečenie. Každý valček potrieme rozšľahaným vajcom a posypeme razcou. Dáme do rúry a pri teplote 200 stupňov pečieme asi 20 minút.


Štiplavý šalát

Potrebujeme: 400g točenej salámy, 150g tvrdého údeného syra, 2 veľké cibule, 5 až 8 väčších zaváraných uhoriek, 160g rajčinového pretlaku, 5 pokrájaných feferónok, PL worcesterskej omáčky, 3 PL octu, práškový cukor, 4 PL oleja (najlepšie olivový), soľ, korenie

Ako na to: salámu, syr a uhorky nakrájame na drobné kocky, cibuľu na drobno, pridáme ostatné ingrediencie a pomiešame. Necháme poriadne odstáť v chladničke a podávame s chlebom, alebo s bagetou.


Špekáčiky na pive

Potrebujeme: 0,5kg špekáčikov, 1/2 fľašky čierneho piva, čierne korenie, 1KL soli, 2-3PL kečupu, 2KL horčice, 0,5kg cibule

Ako na to: do pekáča poukladáme špekáčiky narezané hore na ježka. Cibuľu nakrájame na kolieska a poukladáme na špekáčiky. Do čierneho piva pridáme soľ, korenie, horčicu, kečup, všetko zmiešame a zmesou zalejeme špekáčiky. Dáme zapiecť.

 

 

 

 

 

 

Pages: