Kapustové šaláty a múčniky

Pochúťky z kapusty » Kapustové šaláty a múčniky

 

 

Šalát s hroznom

Potrebujeme: 1/2 hlávky červenej kapusty, 2 kyslé jablká, 2 strapce hrozna, 4PL octu, 4PL oleja, citrón, cukor, soľ, mleté čierne korenie

Ako na to: jemne nakrájanú kapustu posolíme, okoreníme, zalejeme octom a olejom a podusíme. V miske premiešame s nastrúhanými jablkami a hroznom. Prisladíme a okyslíme podľa chuti.


Kapustovo-mrkvový šalát

Potrebujeme: 4kg postrúhanej kapusty, 1kg postrúhanej mrkvy, 0,5kg cibule Nálev: deko, 0,5kg kryštálového cukru, 0,5L octu, 1L vody

Ako na to: postrúhanú kapustu, mrkvu a cibuľu zmiešame. Prevaríme suroviny na nálev, po vychladnutí precedíme a nalejeme na zmes. Necháme odstáť 24 hodín. Odstáty šalát naložíme do fliaš a sterilizujeme 20 minút.


Kapustový šalát s pórom

Potrebujeme: menšia kapusta, cibuľa, 2 väčšie póry, soľ, ciene korenie, trochu cukru, ocot, olej

Ako na to: kapustu pokrájame na jemné rezance, pridáme pokrájanú cibuľu a najemno pokrájaný pór. Pridáme koreniny podľa chuti. Dobre premiešame. Môžeme podávať aj k mäsu.


Šalát z červenej kapusty

Potrebujeme: 1kg červenej kapusty, soľ, 2 citróny, olivový olej, 250ml pochúťkovej smotany

Ako na to: očistenú červenú kapustu nakrájame na rezance, vložíme do sklenenej misy, posolíme a necháme 20-30 minút odstáť. Prichutíme citrónovou šťavou a olivovým olejom. Tesne pred podávaním polejeme pochúťkou smotanou.


Farebný kapustový šalát

Potrebujeme: hlávka bielej kapusty, hlávka červenej kapusty, 3 menšie mrkvy, pór, cibuľa, 2 natvrdo uvarené vajcia, 200g tvrdého syra, 200ml pochúťkovej smotany, 150ml majonézy, malá konzerva hrášku, soľ, olej, ocot

Ako na to: najprv si nakrájame cibuľu, kapustu, podľa chuti osolíme, zamiešame, pokvapkáme olejom a necháme chvíľu odstáť. Medzi tým si nakrájame pór, vajcia posekáme nadrobno, postrúhame mrkvu, syr (na hrubšie) a spolu s hráškom pridáme všetko ku kapuste. Dobre všetko spolu premiešame s majonézou, smotanou a nakoniec dochutíme ešte octom.

 

 

Kapustové pagáčiky

Potrebujeme: 700g hlávkovej kapusty, 400g hladkej múky, soľ, mleté čierne korenie, olej alebo masť na opekanie

Ako na to: očistenú kapustu nadrobno postrúhame, pridáme soľ, mleté čierne korenie, múku a vypracujeme cesto. Na pomúčenej doske ho vyšúľame, pokrájame na kúsky, hrnčekom roztlačíme do formy pagáčika a na oleji opečieme z obidvoch strán do ružova.


Slovenský kapustový posúch

Potrebujeme: 0,5kg kyslej kapusty, KL soli, vajce, 200g hrubej múky, masť

Ako na to: kyslú kapustu najemno posekáme, pridáme soľ, vajce, múku a vymiesime. Múky pridáme toľko, aby vzniklo pomerne husté cesto. Cesto rozdelíme na niekoľko rovnako veľkých častí, ktoré vyvaľkáme do okrúhleho tvaru. Kolieska upečieme na vymastenom plechu. Navrch môžeme dať nadrobno posekané oškvarky.


Kapustové posúchy

Potrebujeme: 0,5kg hrubej múky, droždie, soľ, mlieko, žĺtok, 50g oleja Plnka: 0,5kg hlávkovej kapusty, 50g oškvarkov, mleté čierne korenie

Ako na to: z múky, kvásku, oleja a žĺtka vypracujeme cesto, ktoré necháme vykysnúť. Kapustu postrúhame, osolíme a na masti podusíme do polomäkka. Pridáme oškvarky posekané nadrobno, okoreníme a necháme vychladnúť. Vychladnuté zmiesime s vykysnutým cestom. Na vymastený plech kladieme z cesta malé kôpky, ktoré roztlačíme na tenké posúchy a upečieme ich. Podávame s kyslým mliekom.


Kapustové lokše

Potrebujeme: 1kg hlávkovej kapusty, 100g hladkej múky, 50g sójových vločiek, 80g masla, soľ

Ako na to: očistenú, nadrobno nakrájanú kapustu osolíme, pridáme múku, vločky a spracujeme cesto. Z cesta vytvarujeme malé bochníčky, ktoré na pomúčenej doske rozvaľkáme na placky a z oboch strán opečieme na horúcej platni. Pred podávaním ich potrieme roztopeným maslom.


Kapustová štrúdľa

Potrebujeme: olivový olej, 100g prerasteného údeného bôčika, menšia hlávka kapusty, 4PL cukru, PL mletého čierneho korenia, rasca, cibuľa, polievkové korenie, vajce na potretie, lístkové cesto

Ako na to: na oleji osmažíme na malé kúsky pokrájaný bôčik, pridáme nadrobno pokrájanú cibuľu. Pridáme 1/3 na rezance pokrájanej kapusty, KL mletého čierneho korenia, KL polievkového korenia, KL cukru a všetko premiešame. Po chvíli pridáme ďalšiu časť kapusty, KL mletého čierneho korenia, KL polievkového korenia, KL cukru, všetko premiešame a ešte raz postup opakujeme a nakoniec všetko premiešame. Dusíme pokým sa šťava neodparí. Kapusta musí zostať hnedá od skaramelizovaného cukru. Cesto rozvaľkáme, posypeme polievkovým korením, navrstvíme naň kapustu a vytvoríme závin. Potrieme ho vajcom vyšľahaným s polievkovým korením a rascou. Preložíme na pekáč a upečieme.


Kapustové bochníky

Potrebujeme: 0,5kg polohrubej múky, 1/2KL soli, 30g droždia, 320ml vlažnej vody Plnka: 0,5kg kyslej kapusty, 2 uvarené zemiaky, 120g oravskej slaniny, 120g klobásy, cibuľa, soľ, mleté čierne korenie, majorán

Ako na to: múku preosejeme, premiešame so soľou, pridáme droždie rozmiešané vo vode a vypracujeme tuhšie cesto. Na teplom mieste ho necháme vykysnúť. Zemiaky prelisujeme a zmiešame s vyžmýkanou kapustou. Pridáme nadrobno pokrájanú a opraženú slaninu, cibuľu a klobásu. Osolíme, okoreníme a dobre premiešame. Cesto na pomúčenej doske rozvaľkáme na hrúbku asi 5mm a pokrájame na štvorce. Na každý dáme PL plnky a vytvarujeme bochníčky. Vyprážame ich vo väčšom množstve tuku.


Slaný koláč s kyslou kapustou

Potrebujeme: 0,5 kg lístkového cesta, 0,5kg kyslej kapusty, 3 cibule, 200g prerastenej slaniny, hladká múka, 200ml kyslej smotany, 100ml mlieka, 3 vajcia, soľ, mleté čierne korenie

Ako na to: kyslú kapustu rozkrájame, cibuľu pokrájame na tenké mesiačiky. Slaninu pokrájame na pásiky, ktoré osmažíme na panvici bez tuku. Pridáme pokrájanú cibuľu a speníme. Zmiešame s kyslou kapustou v mise. Vajcia rozšľaháme s múkou a mliekom, pridáme soľ, korenie a zmiešame s kapustou. 2/3 cesta rozvaľkáme a položíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Cesto potrieme 4PL kyslej smotany a navrstvíme naň kapustovú zmes. Odloženú 1/3 cesta rozvaľkáme na pásiky a poukladáme ich do tvaru mriežky na kapustu. Potrieme vodou a vložíme do rúry vyhriatej na 200 stupňov. Pečieme asi 40 minút. Ak je cesto navrchu upečené skôr, koláč prikryjeme papierom na pečenie a dopečieme.

 

 

 
 
 

 

 

 

Obľúbené recepty:

 

Kuracie rezančeky s toskánskou zeleninou Ragú z morčacieho mäsa Kuracie prsia s cuketou a zelerom